Regimmedia på offensiv med fejka nyheter

Det tog inte lång tid efter de första försiktiga försök som gjordes från polisens sida att faktiskt börja utföra sitt uppdrag och utvisa personer med avslag till deras hemländer tills regimmedia gick i stabsläge för att bilda opinion mot utvisningarna. Trots att det i själva verket handlar om ett dussintal personer utvisade till Afghanistan med tvång under både 2015 och 2016 pratas det flitigt om ”massutvisningar”. Enligt Kriminalvårdens uppgifter utvisades endast 20 afghaner med tvång under hela 2015. Detta hindrar dock inte Niklas Orrenius i DN att skriva att ”vi fortsätter att skicka tusentals människor mot deras vilja” till Afghanistan. När jag påpekar hans minst sagt kreativa användning av fakta  går han snabbt in i en försvarsställning. Av nedan följande twitter-konversation går att utläsa de vanligaste argumenten som så kallade journalister använder sig av när de blir påkomna med att skapa fejka nyheter:

twi1

twi2

twi3

Jag tycker att det är ganska tydligt att Orrenius jonglerar med fakta här i ett tydligt syfte att dramatisera utvisningarna och skapa en opinion emot dem.  Men det riktiga lågvattenmärket kom knappast förvånande från propagandacentralen Sveriges Radio. I en ren desperation grep Ekot efter minsta halmstrån igår när de publicerade nyheten om att en afghan som nyligen utvisats från Sverige dog i en bombexplosion i Kabul under följande rubrik ”Bekräftat: utvisad tonåring död i sprängdåd i Kabul”.  Nyheten rapporterades först av Expressen som använde hemsidan Blankspot som sin källa. Redan i Expressens rapportering framgick att nyheten var ett uppenbart fejk skapat av själva afghanen för att försvåra utvisningen av hans bror från Sverige. Hans namn fanns inte med på listan av döda och han ”hade inte ens befunnit sig” vid platsen för attentatet.  Notera även hur han kallas ”tonåring” trots att hans ålder skrevs upp till 19 av Migrationsverket efter en medicinsk åldersbedömning – vilket i praktiken innebär att han varken är 17 eller 19 utan mest troligt närmare 25 år gammal. Trots allt detta publicerar SR den uppenbart falska nyheten som omedelbart börjar användas av opinionsbildare som Anders Lindberg som ett argument mot utvisningarna:

twi4

Så småningom tog dock Human Rights Watch som användes av SR som källa tillbaka uppgifterna:

hr

SR blir därmed tvungna att avpublicera nyheten – utan någon förklaring eller ursäkt till läsarna. Dem som klickade på länken till nyheten som under en tid stod kvar bland annat på Omnis hemsida möttes av detta:

sr

Vid det här läget borde det bli självklart för varje tänkande medborgare att så kallade mainstreammedia sysslar med att skapa fejka nyheter och påverka opinion i en industriell skala – som de alternativa medierna inte ens kan drömma om. Tvärtom börjar just alternativa medier att bli enskilda medborgares verktyg för att syna medieetablissemangets lögner och desinformation.

Samtidigt skapas det i post-sanningens anda ett nytt organ som ska ”kartlägga falska nyheter”. Organets skapare gör ingen hemlighet av vem udden kommer att riktas mot: ”Mycket av syftet med falska nyheter är att underminera trovärdigheten hos media.”

Det nya sanningsministeriet kommer alltså att kartlägga just alternativa medier som granskar och synar falska nyheter hos traditionella medier. Det handlar med andra ord om en vanlig kartellbildning i syfte att strypa det fria ordet och begränsa pressfriheten.  Självklart kommer den nya verksamheten att finansieras med skattemedel: Fojo medieinstitut som står för den lever på generösa bidrag från bla SIDA och utbildningsdepartementet.

Det återstår att se om det kommer att höjas röster denna gång om att SR och DN är hot mot demokratin och säkerhetsrisker. Att döma av utvecklingen hittills är det inte troligt.  Sannolikt kommer avslöjanden om att DN och SR sysslar med fejka nyheter att förtigas och förminskas: de falska nyheterna har ju ändå gjort avtryck i debatten – och därmed har deras skapare uppfyllt sitt uppdrag…

 

Den här bloggen existerar tack vare era donationer. Alla bidrag går oavkortat till att utveckla den och satsa på aktuella reportage och granskningar främst om migrationen och medier. Om ni gillar mina texter och vad jag gör stöd gärna!

Swish: 070-4396358

Bankkonto: 4051 20 96933 (de första fyra siffrorna är clearingnr)

Donera valfritt belopp med kort via Paypal:


PayPal - Det tryggare, enklare sättet att betala online!

Bli månadsgivare:


Bli månadsgivare

Bli månadsgivare

Bli månadsgivare

Författare: Egor Putilov

Jag började arbeta på Migrationsverket i november 2012 som mottagningshandläggare för barn utan vårdnadshavare (som omnämns i medier som ”ensamkommande flyktingbarn”) i Örebro. Då tog jag hand om så kallade ”mottagningens utredningssamtal” som syftade till att utreda barnens hemvist, resväg och familjebild. Samtidigt fick vi hjälpa till i några återvändandeärenden. Maj 2013 började jag jobba som asylhandläggare i Flen – i mina arbetsuppgifter ingick att genomföra asylutredningar, värdera bevis, förbereda och skriva beslut i asylärenden. Jag avslutade min tjänst på verket i mars 2015. Jag jobbar även som frilansjournalist sedan 2010. Mitt fokus ligger på Mellanöstern, postsovjetiska republiker och migration. Bland mina uppdragsgivare var Aftonbladet, Expressen, SvD, Arbetaren och andra tidningar samt Sveriges radio. Som journalist rapporterade jag om arabiska våren från Syrien och Egypten, om Majdan och från östra Ukraina, samt från andra oroshärdar. Bloggen tillhandahålls av Martin Dahlin, som även är ansvarig utgivare

3 reaktioner till “Regimmedia på offensiv med fejka nyheter”

  1. Hej!

    Kvar i Sverige kunde den afghanske tonåringen blivit nedmejad av en lastbil på Drottninggatan. Eller visste alla afghaner att det skulle ske något en fredag eftermiddag på Drottninggatan?

    Vänlig hälsning

    Helene Balsberg

    Gilla

  2. Du klär av dem in på bara skinnet, mycket bra. Av denna anledning så har jag helt slutat köpa och läsa svensk ljug media. Har sagt upp radio & tv-licens och tittar eller lyssnar aldrig på dessa längre och jag är konskevent. Oerhört glädjande att du använder unvis.it när du länkar till dylika stasi opererade ljugmedia. Finns ingen som helst anledning att gynna med med extra klick intäkter.

    Gilla

  3. Att Aftonbladet ”frias” av regimens PO för uthängning av Egor Putilov visar inte på något sätt att det inte är brottsligt att hota oliktänkande/visselblåsare, utan snarare är PO:s beslut ett bevis på att Sverige är i händerna på en sekt vars maffia-liknande medel och korruption bevisats av dem som avslöjar den svenska maktens organiserade brottslighet.
    https://www.resume.se/nyheter/artiklar/2017/03/31/aftonbladet-frias-for-putilov-artiklar/

    Svensk polis skickad av justitiedepartementet för att skjuta visselblåsare: https://youtu.be/dNsX-6p5fBI

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: